Kontracepcija

Potreba po kontracepciji se spreminja glede na starost in spolne navade. Danes so na voljo številne kontracepcijske metode, tako da lahko vsaka ženska izbere tako, ki ji najbolj ustreza.

Hormonska kontracepcijska sredstva (tabletke, injekcije, obliži) preprečijo ovulacijo in spremenijo lastnosti sluzi materničnega vratu, tako da postane neugodna za semensko tekočino. Mehanske metode (kondomi, diafragme, maternični vložki) preprečujejo, da bi semenska tekočina prišla v stik z jajčecem, torej oploditev. Naravne metode (merjenje temperature, opazovanje cervikalne sluzi, izračunavanje plodnih dni glede na dolžino menstrualnega cikla) odkrivajo plodne dni in ženski pomagajo, da se z vzdržnostjo izogne zanositvi.

Kako deluje kontracepcija?

Da zanosite, mora priti v telesu do različnih sprememb. Poleg tega da morate imeti ovulacijo in zdrava jajčeca, se mora spremeniti tudi kemična sestava tekočine v nožnici, tako da lahko semenska tekočina potuje proti maternici in se ena od semenčic združi z jajčecem. Maternična sluznica mora biti odebeljena, da se oplojeno jajčece lahko ugnezdi. Kontracepcija deluje tako, da prepreči vsaj eno od naštetih sprememb.

Katere kontracepcijske metode poznamo?

Poznamo več kontracepcijskih sredstev in metod

Katero kontracepcijsko sredstvo je najboljše?

Edina povsem zanesljiva metoda za preprečevanje nosečnosti je vzdržnost. Da pa bi lahko v spolnosti uživali, so ljudje razvili številne kontracepcijske metode, od katerih ima vsaka prednosti in slabosti. Pomembni dejavniki, ki vplivajo na izbiro primerne kontracepcijske metode za posamezno žensko, so njeno zdravje, življenjski slog in stalnost razmerja s partnerjem. Dobro je, da se o kontracepcijski metodi podrobno pogovorite z ginekologom in izberete takšno, ki vam bo najbolj ustrezala in bo premagala vaša dvome. Če imate hčerke v obdobju odraščanja, jih pravočasno in na ustrezen način poučite o pomenu kontracepcije.

Kaj je moški kondom?

Kondom je zelo tanka gumijasta cevka iz lateksa, ki prekrije penis, ko je v erekciji pred spolnim odnosom. Med ejakulacijo se semenska tekočina ujame v gumijasto cevko in se ne razlije v nožnico.

Ob pravilni uporabi je kondom 96-odstotno zanesljiv. Moški kondom obenem varuje pred spolnimi boleznimi in aidsom, zato ga je treba redno uporabljati.

Kaj je ženski kondom?

Tudi ženski kondom je tanko prekrivalo iz lateksa, ki ga vstavimo v nožnico, tako, da prekrije njene stene in preprečuje, da bi semenska tekočina prišla v stik z nožnico. V pravilno lego ga namestimo z dvema prstoma. Njegova zanesljivost je podobna kot pri moškem kondomu.

Kaj so spermicidi?

Spermicidi so kemične snovi, ki uničijo semensko tekočino. Na tržišču so v obliki kreme, gela, pene, nožničnega vložka in pršil. Pred spolnim odnosom jih namestimo globoko v nožnico. Navadno jih uporabljamo za dodatno zaščito v kombinaciji s katero drugo kontracepcijsko metodo, npr. s kondomom. Če jih uporabljamo samostojno, so manj učinkoviti.

Kaj je maternični vložek?

Učinkovitost materničnega vložka s hormonom levonorgestrelom (pravimo mu tudi intrauterini sistem) je primerljiva s sterilizacijo, zaščita se ohranja do pet let in omogoča hitro možnost ponovne zanositve. Ko ga ginekologi vstavijo v maternico, lahko ženska nanj tako rekoč pozabi za pet let, res pa je, da je metoda bolj primerna za ženske, ki so že rodile, pri drugih je maternica večinoma za vložek premajhna. Poleg izjemne zaščite in možnosti hitre zanositve po odstranitvi intrauterini sistem odlikuje lokalno delovanje v maternici, zato ne povzroča stranskih učinkov na telo. Zaradi lokalnega delovanja je metoda primerna za vse tiste ženske, ki sicer ne bi mogle uporabljati hormonske kontracepcije (npr. kontracepcijskih tabletk). To so na primer doječe matere, ženske, ki imajo jetrna ali srčno-žilna obolenja, migrenozne glavobole z avro, oziroma ženske, starejše od 35 let, ki imajo migrene, četudi brez avre. Enako je s kadilkami po 35. letu.

Kaj je kontracepcijska tabletka?

Pri kontracepcijski tabletki delujejo kontracepcijsko hormoni. Tabletka prepreči ovulacijo, torej mesečno sproščanje jajčec iz jajčnikov. Spremeni sluz v materničnem vratu, da postane gosta in lepljiva, zato semenčice težko pridejo v maternico. Na voljo je več vrst tabletk: tabletke z dvema hormonoma, minitabletke z enim hormonom in druge oblike. Metoda je več kot 99-odstotno zanesljiva. Tabletke je treba jemati vsak dan, 21 dni v ciklusu. O tem, katere vrste tabletk so za vas primerne, se pogovorite z zdravnikom.

Ali obstajajo tudi naravne kontracepcijske metode?

Da, temeljijo na naravnih znakih ovulacije. Pri naravni metodi ugotavljate plodne dni, v katerih naj ne bi imeli spolnih odnosov, če pa jih boste imeli, morate uporabljati kondom.

Kako določamo plodne dni?

Plodne dni določamo:

Opisani metodi nista zanesljivi, ker ne vemo natančno, koliko časa preživi semenska tekočina. Če ste imeli spolni odnos pred ovulacijo, je možno, da bo semenska tekočina še aktivna, ko se bo jajčece sprostilo.

Pri kontracepcijski metodi Persona merimo naraščanje in upadanje količine ženskih hormonov v seču. Njena zanesljivost je v kliničnih preizkušanjih približno 94-odstotna.

Ali je sterilizacija tudi kontracepcijska metoda?

Da, pri ženskah, ki že imajo otroke in želijo uživati v spolnosti brez strahu, da bi ponovno zanosile, ali pri ženskah, ki imajo hude zdravstvene težave. S sterilizacijo prekinejo (zamašijo) jajcevode, da jajčece ne more dospeti do maternice in se oploditi.

Kontracepcijske tabletke

Kontracepcijska tabletka so najbolj priljubljena oblika hormonske kontracepcije. Postale so ena najvarnejših in najzanesljivejših metod kontracepcije. To pomeni, da ženska lahko ponovno zanosi po prenehanju jemanja kontracepcijskih tabletk.

Kombinirane kontracepcijske tabletke vsebujejo dve učinkovini estrogen in progestagen:

Progestagen je pomemben del novejših kontracepcijskih tabletk, saj:

Po več kot 50 letih uporabe estrogena v kontracepcijskih tabletkah je zdaj na voljo tudi tabletka z naravnim, telesu lastnim estrogenom estradiolom.

Jutranja tabletka

Dragocena zaščita je nujna kontracepcija, ki jo poznamo pod imenom jutranja tabletka. Ta »izhod v sili« uporabimo čim prej (v prvih 24 urah) po nezaščitenem spolnem odnosu (lahko čakamo tudi do 72 ur, vendar se učinkovitost zmanjša) in z njim onemogočimo zanositev s preprečenjem ovulacije.

Visoko učinkovita metoda nujne kontracepcije je na voljo tudi v Sloveniji. Gre za samoplačniški preparat (Norlevo – levonorgestrel, škatlica z 2 tabletkama), ki ga lahko ženske, starejše od 16 let, dobijo v lekarnah brez recepta ob predložitvi osebnega dokumenta. Tudi dekleta, mlajša od 16 let, lahko uporabijo to obliko zaščite, vendar morajo k svojemu izbranemu zdravniku po beli, samoplačniški recept.

Dojenje ni nujno zaščita pred neželeno nosečnostjo

Ena najbolj ogroženih skupin za neželeno zanositev ženske od 25. do 34. leta starosti, t.j. ženske v obdobju največje plodnosti. Med njimi so najbolj »na udaru« tiste, ki so kdaj že umetno prekinile nosečnost. »Če pride do ene neželene nosečnosti, je to znamenje, da ženska slabo uporablja kontracepcijo, zato je verjetnost, da v prvih dveh letih po prvem 'sprodrsljaju' ponovno zanosi in ponovno prekine nosečnost, tudi do petkrat višja kot pri splošni populaciji žensk. V večji nevarnosti za neželeno nosečnost so tudi ženske po porodu, ki v prvih dveh letih po porodu dvakrat do trikrat pogosteje zanosijo kot sicer, ker zmotno predvidevajo, da so zaradi dojenja manj plodne. V resnici dojenje le malo zmanjša plodnost in je manj zanesljiva zaščita.

Po porodu ginekologi priporočajo tri metode zaščite: kontracepcijske injekcije, ki jih lahko uporabimo že tri tedne po porodu, novo mini pilulo ali maternični vložek s hormonom ali dosledno rabo kondoma.

Mini pilule

Poleg intrauterinega sistema (maternični vložek) imamo na voljo tudi progestagenske mini pilule (Cerazette), ki ne vsebujejo estrogenov, zato jih lahko predpisujejo tistim skupinam žensk, ki oralne hormonske kontracepcije sicer ne smejo jemati. Mini pilulo ženske jemljejo po posebnem režimu, ki ga do zdaj nismo poznali: 28 dni brez premora.

Novejša kontracepcija

Dobro leto je na slovenskem tržišču tabletka Yaz, v ZDA pa imajo ženske z njo že nekajletne, po statističnih podatkih sodeč pozitivne izkušnje. Njen zavojček skriva 28 tabletk, 24 z aktivno učinkovino in 4 tabletke brez hormonske učinkovine, ki jih ženske zaužijejo brez premora. To je novost glede na dosedanjo prakso, po kateri tabletke jemljemo 21 dni, nato v tednu, ki sledi, počakamo na mesečno krvavitev in načnemo nov zavitek 8. dan po zadnji tabletki.

Neprekinjeno jemanje prispeva k boljšemu nadzoru menstrualnega cikla, k manjšim, kratkotrajnejšim menstrualnim krvavitvam in k zmanjšanju stranskih učinkov, ki jih ženske sicer občutijo med sedemdnevnim premorom. Nov režim 24/4, ki ga prinaša tabletka Yaz, zaradi skrajšanega obdobja odtegnitve hormonov zmanjša pogostost glavobolov, odpravi občutek napihnjenosti, napetosti v prsih, bolečine v spodnjem delu trebuha, razdražljivost in druge težave, ki jih povezujemo s predmenstrualnim sindromom (PMS). V nekaterih državah je tabletka indicirana tudi za zdravljenje hujše oblike PMS, predmenstrualne disforične motnje (PMDM) in zmernih aken. 28-dnevno neprekinjeno jemanje hormonov prinaša še eno pomembno prednost: zmanjša verjetnost, da bi ženske pozabile vzeti kakšno tabletko oziroma prepozno načele nov zavojček. Ker pri ultranizkodozni hormonski kontracepciji neredno jemanje hitreje vodi v neželeno nosečnost, je nov režim jemanja zelo pomembna pridobitev, saj povečuje učinkovitost zaščite.

Moška kontracepcijska tabletka

Večina hormonskih kontraceptivov za moške temelji na zmanjšanju produkcije semenčic, stranski učinek tega pa je zniževanje produkcije telesu lastnega hormona v modih. Ker je testosteron odgovoren za življenjsko moč in vitalnost, se moški ob njegovem upadanju slabše počutijo. Zato razvoj teži k dodajanju testosterona k hormonskim kontraceptivom, čeprav lahko tudi nenadzorovana uporaba prevelikih odmerkov testosterona povzroča težave, na primer agresijo pri moških. Zato raziskave potekajo v smeri uporabe takih učinkovin, ki ne bi imele neprijetnih stranskih učinkov.

Po prenehanju jemanja kontracepcijskih tabletk

Menstruacijski ciklus se prične s prvim dnem menstruacije in se konča tik pred nastopom naslednje menstruacije. Traja od 21 do 40 dni in ga lahko razdelimo v tri faze: folikularno, ovulacijsko in lutealno. Kadar jemljemo kontracepcijske tablete, hormoni zavirajo ovulacijo in spremenijo cervikalno sekrecijo. Po prekinitvi jemanja tablet se pojavi krvavitev.

V primeru jemanja kontracepcijskih tabletk v času jemanja le-teh ne dozori niti en folikel in se ne sprosti nobeno jajčece. Vaši hormoni „zaspijo” in navadno traja nekaj časa, da se po prenehanju jemanja kontracepcijskih tabletk vzpostavi normalno izločanje hormonov, ki vzdržujejo menstruacijski cikel. Ljudje smo različni, aktivnost hormonov je pri vsakem posamezniku drugačna. Pri nekaterih ženskah se menstruacija uredi takoj po prenehanju jemanja kontracepcije, pri drugih traja tudi več mesecev. Priporočamo, da se o tem natančneje pogovorite s svojim ginekologom.

Želena nosečnost

Za otroka se večina žensk danes odloči šele okoli svojega 30. leta, idealen čas za zanositev pa je med 20. in 25. letom. Ginekologi vztrajno svarijo, da se biološka ura hitro izteka in da naj ženske ne odlašajo z nosečnostjo. Sodobne metode kontracepcije niso le sredstvo za preprečevanje neželenih nosečnosti, temveč prinašajo tudi odgovornost pri odločitvah za načrtovanje nosečnosti. Treba je razumeti, da uporaba kontracepcije ne pomeni, da bo lahko ženska zanosila v trenutku, ko si bo to zaželela. Kontracepcija res ponuja to možnost, da ženska svobodno upravlja svoje življenje in načrtuje družino po svojih željah, vendar mora imeti vsaka v mislih tudi biološke omejitve, ki jih ne more premostiti nobena čudežna tabletka.

Kaj prinaša prihodnost?

Prihodi vedno novih, še varnejših in še učinkovitejših metod so rezultat dolgoletnih prizadevanj in raziskovanj, ki so usmerjena k izboljšavam in napredku. Farmacevtska podjetja v tem trenutku že razvijajo manjše maternične vložke, ki jih bodo lahko uporabljale tudi ženske, ki še niso rodile, ali ženske v perimenopavzi z zmanjšano maternico. Zelo kmalu bomo v Slovenijo dobili tudi nožnični prstan, ki si ga bodo ženske vstavile v nožnico za tri tedne, v pripravi pa so tudi progestagenski nožnični prstani, ki jih bodo lahko uporabljale doječe matere in druge skupine žensk, ki jim ginekologi ne smejo predpisovati oralnih kontraceptivov. Napreduje tudi razvoj spermicidov, kondomov za moške in ženske, kontracepcijskih gobic in ne nazadnje kontracepcijskih tabletk za moške.

vir: www.ezdravje.com
vir: www.dnevnik.si

Koristne povezave:
www.femalelife.si
www.your-life.com