Zaščita pred sončnimi žarki

Zagorela koža daje telesu privlačen videz. Toda pretirano izpostavljanje sončnim žarkom lahko kožo poškoduje in veliko prezgodaj postara. 

 

 

Poškodbe kože se lahko v obliki rdečine ali celo opeklin pokažejo takoj, lahko pa šele čez nekaj let ali celo čez desetletja (npr. kot prezgodaj postarana koža ali kot kožni rak). Pravilno izbran izdelek za zaščito in nego kože med izpostavljanjem soncu in po njem ter upoštevanje priporočil dermatologov ohranja vitalnost in lep videz kože.

Pri izpostavljanju soncu ne pozabimo na naslednja priporočila:

Uporabljajmo izdelke z zaščitnim faktorjem, ki so primerne za naš tip kože.

Zavarujmo se s pokrivalom, oči pa zaščitimo z očali.

Ne pretiravajmo. Soncu se izogibajmo zlasti med 10. in 16. uro.

Posebno pozornost namenimo zaščiti otrok. Posledice poškodb nežne otroške kože se bodo morda pokazale šele čez dolga leta.

Poskrbimo, da bomo popili dovolj tekočine.

Sončarica pri otrocih

Kako lahko otroka zaščitite


Med 11. in 16. uro se izogibajte telesnim dejavnostim in poležavanju na plaži.

- Otrok mora biti v senci ali pa zaščiten s senčnikom.
- Preden gre na sonce, mu na glavo poveznite čepico in mu oblecite majčko, ki mu bo zaščitila ramena in hrbet.
- Otrok se pri delanju potičk in gradov ne zaveda nevarnosti sončnih žarkov in tudi pozabi na žejo. Ko jo začuti, je njegovo telo že precej blizu dehidraciji. Zato mu večkrat na dan ponudite tekočino. Najboljša je vsekakor voda ali z vodo razredčen sok. Zelo koristno je tudi sočno sadje, npr. lubenice, breskve, melone... Ne dajajte mu sladkih pijač in sokov.
- Pazite na temperaturo v avtu. Ta je višja kot zunanja temperatura in se lahko že v 15 minutah dvigne na 60 °C in celo več. Če nimate klimatske naprave, se v vročem vremenu z majhnim otrokom ne odpravljajte na pot. Otroka nikoli ne puščajte samega v avtomobilu, tudi ob priprtem oknu ne. Na avtomobilska okna namestite ustrezna senčila.

Bolezenska znamenja

- telesna temperatura je višja od 38 °C
- vroča, pordela koža, ki je suha, ni pa potna
- pospešen srčni utrip in dihanje
- glavobol
- siljenje na bruhanje
- zmedenost, ki ji sledi nezavest
- hitro lahko pride do šoka in odpovedovanja življenjsko pomembnih organov

Kako ukrepati
Otroka popolnoma slecite in ga dajte v hladen prostor.
Izmerite mu srčni utrip in telesno temperaturo. Pokličite zdravnika ali takoj pojdite z otrokom na urgenco. Ko čakate na zdravnika, lahko otroka sami ohlajate z ventilatorjem in ga zavijete v mokro rjuho. Na čelo mu položite led, in če je le možno, mu dajte dovolj piti. Vseskozi nadzorujte telesno temperaturo.

Vir navedenih informacij: www.ezdravje.com