Artritis

Artritis je vnetje sklepa. Je ena najbolj pogostih bolezni na svetu. Poznamo več vrst artritisa: osteoartritis, revmatoidni artritis in putiko.

Osteoartritis je najbolj pogosta oblika artritisa pri starejših ljudeh. Začne se z obrabljenim hrustancem. Hrustanec je tkivo, ki napolnjuje prostor med kostmi v sklepu. Ko se hrustanec izrablja, se kosti drgnejo med seboj in osteoartritis se poslabša. Osteoartritis se najbolj pogosto pojavi v rokah, vratu, spodnjem, zadnjem delu hrbta ali na najbolj obremenjenih sklepih vašega telesa, kolenih ali bokih.
Simptomi osteoartritisa so togost in manjše bolečine, ki se pojavijo in izginejo s telesno aktivnostjo, kot je hoja ali pa bolečine v sklepih, ki povzročajo sključenost in ne izginejo med spanjem. Osteoartritis lahko povzroča tudi težave pri premikanju sklepov in nekatere nezmožnosti v hrbtu, kolenih ali bokih.

Revmatoidni artritis je avtoimuna bolezen. To pomeni, da telo samo napada obloge sklepov. Bolezen povzroči vnetje sklepov, to pa povzroča bolečine, zatekanje in okorelost, ki lahko traja cele ure. Pogosto se pojavlja istočasno na več sklepih. Ljudje z revmatoidnim artritisom se pogosto ne počutijo dobro, utrujeni so ali jih trese vročica. Bolezen se lahko pojavi v vseh starostnih obdobjih in je bolj pogosta pri ženskah.

Revmatoidni artritis lahko prizadene skoraj vsak sklep v telesu – sklepe v prstih, zapestju, vratu, ramenih, komolcih, bokih, kolenih, gležnjih, nogah in hrbtu. Če imate revmatoidni artritis v sklepu na levem delu telesa, potem ga boste zelo verjetno imeli tudi na nasprotni strani. Revmatoidni artritis ne napada samo sklepov, ampak tudi druge telesne organe, npr. srce, mišice, krvne žile, živčni sistem in oči.

Protin ali putika ali urični artritis je dedna metabolna motnja, ki so jo poznali že pred tisočletji. Kaže se kot odlaganje kristalov mononatrijevega urata v vezivu in sklepnem hrustancu, ledvični kamni, akutni, navadno zelo boleč napad artritisa in pri nezdravljenih bolnikih s progresivnim kroničnim artritisom. Glavni povzročitelj je sečna kislina. Raven sečne kisline v krvi uravnavajo številni geni. Znanih je več encimskih okvar, ki povzročijo zvišanje ravni sečne kisline v krvi zaradi pospešene razgradnje organskih baz ali purinov. Teh snovi je veliko tudi v določenih vrstah hrane, zato izogibanje takim živilom uspešno pripomore k boljšemu obvladovanju bolezni.
Protin se v Evropi pojavlja najmanj pri dveh od tisoč odraslih moških. Polovica obolelih redno uživa alkoholne pijače. Bolezen je pri moških pogostejša in se običajno začenja v srednji življenjski dobi, to je med 30. in 50. letom. Ženske praviloma zbolijo šele po menopavzi. Ni nujno, da vsi, ki imajo zvišano raven sečne kisline v krvi, dobijo protin. Po podatkih je zvišana raven sečne kisline v krvi približno 10-krat pogostejša od pojavnosti protina.

Kateri so faktorji, ki lahko sprožijo artritično stanje?

Dednost
V nekaterih družinah se lahko prenaša nagnjenost k poškodbi hrustanca; pri drugih se spet pojavijo blage poškodbe na samem stičišču sklepa. Te okvare lahko ostanejo skrite, dokler oseba ni v srednjih letih ali starejša.

Prevelika teža
Raziskave so pokazale, da izguba 5 kg teže pri ženskah v srednjih letih lahko prepreči nastanek osteoartritisa v kolenih.

Poškodba
Možnost, da se razvije artritis, se poveča, če ste utrpeli poškodbe v sklepih zaradi nesreč ali zaradi stalne uporabe sklepov pri športu ali delu.

Stres
Čustvena travma in celo fizični ali čustveni stres lahko bistveno vplivajo na razvoj fibromialgije.

Hrana
Razna morska hrana, jetra in pijače, kot sta kava in čaj, lahko pripomorejo k temu, da se pojavi protin.

V celoti povzeto po strani www.avogel.si