Mastna koža

Ko začnejo delovati spolne žleze, mnogi mladi ljudje opazijo, da se na koži izloča maščoba. Prave maščobne poplave se ponavljajo, dokler se ne uravna delovanje hormonov.
Ali se bo iz tega razvil mastni tip kože, se bo pokazalo kasneje.

 

Ohranjati mastno kožo lepo ni lahko. Kljub vsemu ima mastna koža določene prednosti. Predvsem ni občutljiva, kar pomeni, da dlje časa ostane mlada. Maščoba naredi zaščitno plast, ki preprečuje izsušitev, obenem pa škodljivim snovem prepreči, da bi prodrle v kožo. Druga prednost je, da tako mastna, kot je v mladosti, ne bo vse življenje. Ko se ženska bliža 30., se največkrat spremeni v mešani tip kože.

Premastno kožo povzroča moški spolni hormon testosteron, ki ga proizvaja tudi žensko telo, ko začenja spolno dozorevati. Ta snov spodbudi žleze lojnice, da izločajo več maščobe. Ne glede na to masten sloj na koži tako žensk kot moških še ne pomeni, da gre za preveliko količino hormona. Vse skupaj je bolj zapleteno. Vsaka žleza lojnica ima svoje receptorje, ki sprejemajo hormonske signale. Receptorji različno reagirajo na hormonske signale, odvisno od konstitucije. Dejstvo je, da tudi najboljša nega ne more spremeniti podedovanega programa oziroma ne more spremeniti hormonsko določenega izločanja žlez lojnic.

S pomočjo kozmetike lahko odstranite masten lesk, skrijete široke pore in zmanjšate nagnjenost k aknam. Najbolje je, da uporabljate posebne izdelke za mastno in aknasto kožo.

Nega mastne kože

Zelo pomemben del nege mastne kože je čiščenje. Zlasti zvečer mora biti temeljito.

Za čiščenje mastne kože je treba uporabljati samo sredstva, ki jo temeljito očistijo (npr. kozmetično milo). Obraz lahko še dodatno očistite s tonikom, ki vsebuje manjši odmerek alkohola.

Na očiščeno kožo varčno nanesite kremo za mastno kožo. In če ste še mladi, lahko tu in tam nanesete zvečer kremo samo okoli oči in na vrat. Zjutraj čistite kožo enako kot zvečer. Enkrat do dvakrat na teden naredite zjutraj piling. Zatem nanesite dnevno kremo za mastno kožo.

Zakaj je mastna koža vedno tudi polna por?

Določene kisline v kožni maščobi z draženjem sprožijo večjo poroženelost povrhnjice. Pritisk, ki nastane zaradi zadebelitve, povzroči, da iz že razširjenih por nastanejo prave lijakaste odprtinice.

Kako se izognemo mastnemu lesku?

Lepa koža ima ozke pore. Takšno kožo boste imeli, če jo boste neprestano razmaščevali, saj boste s tem ohranjali tanko roženo plast. Pomagale bodo tudi čistilne maske, ki jih nanašajte enkrat do dvakrat na teden, in redni pilingi, enkrat do trikrat na teden.

Čez dan kožo nekajkrat osvežite s tonikom za mastno kožo. Znano sredstvo, ki vedno deluje, je suhi puder, ki naj bo brezbarven in brez leska. Pomembno je, da kožo pred vsakim nanosom pudra popivnamo s kozmetičnim robčkom, s katerim odstranimo masten lesk.

Poseben primer je koža, ki je mastna in suha obenem. Dermatologi imenujejo tako stanje kože suha seboreja. Je precej mastna, posuta z aknami, a vseeno pustega videza, je hrapava in na določenih predelih celo suha. Vzrok za tako kožo je premalo vlage in odvečna maščoba. Na koži so vidne razširjene pore.

Seboroično kožo čistite zjutraj in zvečer z izdelki za mastno kožo, nato jo bogato namažite z vlažilnim hidrogelom.

Vir navedenih informacij: www.ezdravje.com